Minulý týden jsme dostali řadu dat z eurozóny, USA a měnově politické zasedání Bank of Japan. Pojďme se společně podívat na to nejdůležitější, co bychom si měli připomenout.
JPY
BoJ ponechala sazbu beze změny podle odhadu. Rozhodnutí bylo jednomyslné na základě rostoucích obav (cla). BoJ uvedla, že bude pokračovat ve zvyšování politiky úrokových sazeb, pokud se ekonomika a ceny budou vyvíjet v souladu s jejími prognózami, a bude provádět měnovou politiku s cílem udržitelně a stabilně dosáhnout inflačního cíle 2 %. Celkově BoJ zachovává opatrný přístup k měnové politice, s důrazem na sledování vývoje globálních obchodních politik a jejich dopadů na domácí ekonomiku.
Očekává se zpomalení růstu, přičemž budoucí vývoj bude silně záviset na dopadech amerických cel. I když oficiálně drží směr ke zvyšování sazeb, objevuje se opatrnější, "holubičí" tón kvůli zhoršujícím se globálním podmínkám, především kvůli Trumpovým clům. Výhled je teď méně jistý a dosažení 2% inflačního cíle se pravděpodobně zpozdí.
Bank of Japan chce nadále podporovat ekonomiku a udržet uvolněnou měnovou politiku, přičemž se zaměří na stabilní dosažení inflačního cíle. Zpomalení růstu a slabší cenové tlaky jsou důvodem k aktuální pauze ve zvyšování sazeb, možná i v červnu.
What's in store for us this week?
Během tohoto týdne dostaneme řadu dat ohledně manažerských průzkumů v podobě indexů PMI. Svoji pozornost ale zaměříme především na měnově politické zasedání FEDu, Bank of England a ČNB. Na závěr týdne ještě dostaneme data z kanadského trhu práce.
Zasedání FOMC/FED: FED by měl podle odhadů ve středu ponechat sazby beze změny (98 %) i přes tlak prezidenta Trumpa, který chce po FEDu, aby sazby snižoval.
Zasedání Bank of England: Od Bank of England se začíná očekávat, že by teoreticky mohla sazby snížit o 25bp. Na posledním zasedání guvernér Bailey ponechal sazby beze změny s tím, že nechce rychle politiku uvolňovat.
Sources: