Shrnutí nejzajímavějších ekonomických událostí z obchodního týdne 8. – 14. listopadu 2021

Vítejte u pravidelného pondělního shrnutí těch nejzajímavějších ekonomických událostí a výsledků, které ovlivnily naše obchodování během minulého obchodního týdne. Minulý týden patřil k těm chudším na ekonomické výsledky, oproti týdnům předchozím. I tak ale máme pár zajímavých výsledků, které stojí za povšimnutí. 

EUR

Hned v pondělí (8.11.2021) jsme mohli zaznamenat vyjádření amerického ekonoma ECB, Philipa Lanea, který mluvil o inflaci. Podle něj je aktuální období inflace velmi neobvyklé, ale dočasné. Inflace je v tuto chvíli značně vysoká. 

O den později vystoupila členka výkonné rady Evropské centrální banky (ECB), Isabel Schnabel, která se zaměřila spíše na cenu nemovitostí v EU. Schnabelová zmínila, že měnová politika nemůže zavírat oči před růstem úvěrů v institucionálním prostředí. Ceny nemovitostí jednoduše vyžadují více pozornosti z hlediska finanční stability. Přetrvává stálá nejistota, jak trvalé tyto cenové tlaky budou…

USD

V úterý (9.11.2021) k nám promluvil předseda Fedu, Jerome Powell, který o současném výhledu takřka nic nezmínil. Fed teď věnuje pozornost spíše rozdílům na trhu práce. 

V tomto dni jsme také mohli sledovat měsíční zvýšení Indexu cen výrobků (PPI) z předchozích 0,5 % na 0,6 %, který měří změnu ceny zboží. Jde o jeden z hlavních ukazatelů inflace. 

Vyšší hodnota většinou znamená býčí tendenci pro USD.  

Ve středu (10.11.2021.) jsme sledovali změnu amerického indexu spotřebitelských cen (CPI), který za měsíc říjen stoupl z předchozí hodnoty 0,2 % na hodnotu 0,6 %. Tato vyšší hodnota většinou znamená býčí scénář pro USD. 

GBP

Ve čtvrtek (11.11.2021) nás zaujaly meziměsíční a roční změny v HDP ve Spojeném království. Vyšší hodnoty většinou mají býčí tendenci pro GBP. Meziroční hodnota HDP meziročně klesla z 23,6 % na 6,6 %... Meziměsíční změna hodnoty nebyla samozřejmě nijak drastická, neboť její hodnota se zvýšila pouze na 0,6 % z předchozí 0,4 %.

Co nás čeká aktuální obchodní týden? 

V aktuálním týdnu se zaměříme především na úterní a čtvrteční maloobchodní prodeje v USA a Velké Británii. 

Zdroje:

Na obrázku členka výkonné rady Evropské centrální banky (ECB), Isabel Schnabel

https://www.forexlive.com/

https://www.investing.com/

Copyright © 2021 F.X.C.G. SE, Všechna práva vyhrazena. | Prohlášení o použití cookies| realizace Tomáš Fabián
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram