Přinášíme vám pravidelnou pondělní dávku shrnutí těch nejzajímavějších ekonomických událostí, které měly v minulém obchodním týdnu dopad na námi obchodované měny!
EUR
Začátek týdne odstartoval člen výkonné rady ECB – Fabio Panetta svým online seminářem, který byl zaměřen na inflaci v eurozóně.
Panetta zmínil, že by nebylo moudré se předem zavázat k budoucím politickým krokům. Role ECB je jasná: přijmeme veškerá nezbytná opatření a využijeme všechny naše nástroje k posílení důvěry a stabilizaci finančních trhů. To je povinnost centrální banky v době nouze.
Celý projev F. Panetty najdete zde:
https://www.ecb.europa.eu/press/key/date/2022/html/ecb.sp220228~2ce9f09429.en.html
V druhé polovině týdne jsme se dočkali nových ekonomických dat, které se týkaly Indexu spotřebitelských cen (CPI) a změny v nezaměstnanosti.
Meziroční změna Indexu spotřebitelských cen v eurozóně se vyšplhala na aktuální hodnotu 5,8 %, oproti přechozí 5,1 %. To znamená býčí signál pro euro.
Inflace v eurozóně stoupá na nová maxima, a to jen zvyšuje tlak na ECB, aby na zasedání příští týden sdělila pevnější zprávu.
Čtvrteční data týkající se změny nezaměstnanosti, byla pro euro také příznivá (aktuální: 6,8 %, předchozí: 7,0 %). Míra nezaměstnanosti opět klesá, a to jen potvrzuje další zlepšení podmínek na trhu práce.
Stejného dne také ECB vydala očekávané prohlášení o měnové politice, které následovala tisková konference.
Rada guvernérů očekává, že klíčové úrokové sazby ECB zůstanou na současné nebo nižší úrovni, dokud inflace nedosáhne 2 %.
Celé prohlášení najdete zde:
https://www.ecb.europa.eu/press/pr/date/2022/html/ecb.mp220203~90fbe94662.en.html
USD
Poměrně bohatý týden na fundament má za sebou i americký dolar.
Začátkem týdně přišla aktuální čísla Indexu nákupních manažerů, která dopadla lehce pozitivněji, než se očekávalo (aktuální: 58,6, předchozí: 57,6).
Předseda Federálního rezervního systému – Jerome Powell na čtvrtečním svědčením před sněmovním výborem pro finanční trhy zmínil, že Fed musí ustoupit od vysoce stimulační měnové politiky.
Zvyšující se sazby hypoték pravděpodobně začnou ochlazovat poptávku po bydlení a bydlení je významnou součástí inflace. Powell dále zmínil, že ekonomika USA je velmi silná, ale trh práce je extrémně napjatý.
Projev naznačuje, že Fed by mohl zvýšit sazby o 25 bazických bodů, ale v případě potřeby by je zvýšil o 50 bazických bodů.
Záznam z výstupu:
Druhá polovina týdne přinesla řadu dat ohledně změny nákupních manažerů (PMI) v USA, která vyšla pro USD pozitivně:
- Markit Composite PMI: aktuální 55,9/předchozí 51,1
- Services PMI: aktuální 56,5/předchozí 51,2
Rychlejší růst produkce byl podpořen nárůstem nových tržeb. K celkovým novým zakázkám přispěl i solidní nárůst poptávky zahraničních klientů.
Chris Williamson, hlavní obchodní ekonom IHS řekl, že společnosti v sektoru služeb hlásily během února silné oživení obchodní aktivity, protože opatření na omezení viru byla uvolněna na nejslabší úroveň od listopadu. Údaje ukazují, že Omicron měl na ekonomiku pouze mírný a krátkodobý dopad.
Na druhou stranu… Konflikt na Ukrajině ovšem vede k dalším vzestupným pohybům cen energií a širších cen komodit, což dále přispěje k americkým inflačním tlakům
Konec týdne obohatila i data z amerického trhu práce. Míra nezaměstnanosti v únoru klesla o 3,8 % (předchozí 4 %), což potvrzuje klesající trend. Trh práce v USA zůstává ovšem stále napjatý.
CAD
Tahounem celého minulého týdne se stal kanadský dolar, na který přicházely zajímavé ekonomické výsledky.
Na začátku týdne jsme čekali na výsledek meziměsíčního HDP, který byl trochu horší, než se čekalo (aktuálně 0 %, předchozí: 0,6 %).
Trhy ovšem vyčkávaly na středeční prohlášení Bank of Canada (BOC), týkající se změny úrokových sazeb.
Bank of Canada zvýšila sazby o 25 bazických bodů na 0,50 %, jak se čekalo a pokračuje ve fázi reinvestic. Dále se očekává, že sazby budou na příštích zasedáních nadále růst!
Stejně jako v jiných zemích, tak invaze Ruska na Ukrajinu je stále hlavním zdrojem nejistoty. V důsledku toho se zvýšila volatilita finančních trhů.
Guvernér BOC – Tiff Macklem na své konferenci sdělil, že Ruská invaze na Ukrajinu způsobí další přerušení dodávek a invaze zasáhne ekonomickou aktivitu.
Celá zprávu naleznete zde:
https://www.bankofcanada.ca/2022/03/fad-press-release-2022-03-02/
Celosvětově
Evropa stále čelí válce na Ukrajině, která nebere konce. Stejně tak ani jednání, která by tuto válku měla ukončit.
V důsledku toho řada evropských měn se stala pro trhy riziková.
Co nás čeká aktuální obchodní týden?
Tento týden rozhodne Evropská centrální banka (ECB) o změně úrokové sazby, která je už od roku 2016 na 0 %.
Nedílnou součástí vysoké volatility na trzích bude i pokračující válka na Ukrajině.
Sledujte naše další přehledy, ať jste stále v obraze!
Zdroje