Je pondělí a to znamená, že vám opět přinášíme pravidelné shrnutí toho, co ovlivnilo trhy minulý týden.
První polovina týdne byla na fundament trochu slabší, to se ovšem změnilo ve středu, kdy jsme začali dostávat zajímavá čísla z Japonska a eurozóny.
Čtěte dále, ať jste v obraze!
JPY
Bank of Japan (BOJ) ve středu ponechala úrokové sazby beze změny, jak se očekávalo.
Japonská měna si za poslední 2 měsíce prošla nelehkým obdobím a významně oslabovala proti ostatním měnám.
BOJ velmi sebevědomě zopakovala, že bude držet měnovou politiku uvolněnou. V dohledné době nebudou utahovat. Banka říká, že je odhodlána dosáhnout svého 2% inflačního cíle a ponechá politiku uvolněnou. Existovaly však obavy, že banka zakolísá právě vzhledem k politickému tlaku klesajícího jenu.
Guvernér BOJ – Haruhiko Kuroda na své tiskové konferenci prohlásil, že je žádoucí, aby se měna pohybovala stabilně v souladu s ekonomickými fundamenty, a že je potřeba pokračovat v současném silném monetárním uvolňování.
Japonský ministr financí je přesvědčen, že současná velká volatilita na japonské měně je nežádoucí a v případě potřeby podnikne příslušné kroky.
Upřímně jsme velmi zvědaví, jak se s touto situací BOJ vyrovná. Centrální banka nezvýšila sazby již od roku 2016 a zůstávají tak stále v záporné úrovni -0,10 %. Na trzích se do jisté míry spekuluje i o devizové intervenci JPY. K intervencím většinou centrální banky sahají, když nefungují klasické stimulační procesy, aby rozjely ekonomiku.
Náš názor je takový, že BOJ je velmi konzervativní, co se týče pohybování se sazbami. JPY je díky měnové politice BOJ považován za tzv. klidný přístav v dobách krize. Což jsme také mohli vidět na začátku Ruské invaze na Ukrajinu. Myslíme si, že nadměrné zvyšování sazeb na podpoření ekonomiky by tuto prestiž JPY mírně poškodilo.
USD
Ve středu jsme také mohli pozorovat aktuální čísla kvartálního HDP v USA, která nedopadla nijak valně (aktuální: - 1,4 % / předchozí: 6,9 %).
EUR
Na konci týdne přinesla zajímavá data i eurozóna:
- CPI (roční) – aktuální: 7,5 % / předchozí: 7,4 %
- CPI (měsíční) – aktuální: 0,6 % / předchozí: 2,4 %
- HDP (kvartální) – aktuální: 0,2 % / předchozí: 0,3 %
Celková roční inflace možná odpovídala odhadům, protože se plížila na nové rekordní maximum, ale znepokojivějším číslem je, že jádrová inflace v dubnu vyskočila nad odhady.
To bude ECB i nadále značně znepříjemňovat. Zatím stále existují jen malé známky toho, že by se inflace výrazně ochladila.
Růst eurozóny byl v 1. čtvrtletí mírně pomalejší, než se očekávalo, protože rusko-ukrajinský konflikt tížil aktivitu od konce února.
Co nás čeká aktuální obchodní týden?
Tento týden bude ve znamení centrálních bank a jejich úrokových sazeb. V úterý upřeme svoji pozornost především na australskou měnu, kde se očekává zvýšení sazeb na 0,25 %. Ještě v úterý večer nám Reserve Bank of New Zealand zveřejní zprávu o finanční stabilitě, která bude hned ve středu doprovázena tiskovou konferencí.
Ve středu večer také budeme čekat na změnu úrokových sazeb v USA, u které se očekává zvýšení o 50 bazických bodů.
Ve čtvrtek se zase dočkáme rozhodnutí o úrokových sazeb z Velké Británie. Zde je také předpoklad na zvyšování.
Tento týden určitě přinese na trhy patřičnou volatilitu, proto buďte obezřetní a používejte SL. 😊
Přejeme vám úspěšný start do nového týdne!
Zdroje