Shrnutí nejzajímavějších ekonomických událostí z obchodního týdne 22. – 28. ledna 2024

Pravidelné pondělní shrnutí je venku! Přečti si ho, abys byl v obraze, co se dělo minulý týden.

EUR

Ve čtvrtek jsme upřeli svoji pozornost na měnově politické zasedání Evropské centrální banky (ECB), která ponechala svoji základní úrokovou sazbu na 4,5 %. To je rekordně vysoká úroveň.

USD

Ve čtvrtek jsme dostali i pár dat z USA, která byla pro USD spíše negativní. Podle předběžného odhadu ve 4. čtvrtletí vzrostla americká ekonomika (HDP) o 3,3 %.

NZD

V úterý v noci jsme dostali data z novozélandské inflace, která měla za následek posílení NZD. Základní meziroční míra inflace se snížila z 5,6 % na 4,7 %.

JPY

V úterý ráno zasedala Bank of Japan, která ponechala sazbu beze změny na -0,10 %. Každopádně si BoJ ponechala pro případnou změnu politiky otevřená vrátka.

Rozbor obchodu EUR/JPY

Trh se po zasedání ECB uklidnil a cena ztratila momentum stále okolo naší předchozí zóny zájmu. Ranní data ohledně Tokijské inflace potvrdila náš trvající výhled.

Co nás čeká aktuální obchodní týden?

Týden začneme úterními daty z japonského trhu práce, konkrétně mírou nezaměstnanosti, která by měla zůstat beze změny (00:30). Ráno také přijdou předběžná data z australského maloobchodu, která mají podle odhadu poklesnout (01:30). Dopoledne se zaměříme na předběžný vývoj HDP v eurozóně (11:00).

Zdroje:

https://www.investing.com

https://www.forexlive.com

cs_CZCzech
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram