Shrnutí nejzajímavějších ekonomických událostí z obchodního týdne 18.–24. října 2021

Je tu nový obchodní týden a my vám přinášíme přehled aktuálního ekonomického dění ve světě, které ovlivnilo naše rozhodování při tradingu. 

Začátek týdne byl z pozice ekonomických událostí poměrně klidný. První zajímavá čísla nám přinesla až středa (20.10.2021), kdy jsme mohli sledovat výsledky indexu spotřebitelských cen (Consumer price index – CPI) ve Spojeném království, eurozóně a Kanadě.

GBP

Ve středu ráno jsme mohli pozorovat, že nejnovější údaje zveřejněné společností ONS (20. října 2021) ukázaly, že mírný pokles meziroční inflace ve Spojeném království z 3.2 % na 3.1 %. Celkově se ale stále drží na zvýšené úrovni a neočekává se, že by to změnilo situaci před listopadovým zasedání Bank of England (BOE).

EUR

Později přišly i výsledky CPI z eurozóny, které nás utvrdily v názoru, že žádná změna se oproti předchozím odhadům nekoná a pokračující vzestup meziroční inflace v eurozóně vytváří tlak na Evropskou centrální banku (ECB). 

CAD

Na závěr dne jsme dostali výsledky CPI z Kanady, které opět přinesly silnější čísla a zůstáváme tak i zde ve vzrůstající tendenci. Tyto výsledky jsou posledním klíčovým vstupem před zasedáním Bank of Canada (BOC), které proběhne tento týden ve středu (27.10.2021).

Obecně se dá tvrdit, že vyšší hodnota indexu spotřebitelských cen (CPI) než předchozí/očekáváná, má pozitivní dopad na měnu – býčí. 

GBP, USD

Konec týdne nám přinesl ještě pár zajímavých dat z oblasti maloobchodních tržeb ve Velké Británii, které dopadly o něco lépe, než v září (předchozí -0.6 %, aktuální -0.2 %). Jedna věc, kterou je třeba poznamenat, že uvolnění restrikcí nevedlo zrovna k zásadní změně v chování spotřebitelů a maloobchodní tržby v obchodech jsou stále utlumené… 

Úplně na závěr týdne vystoupil předseda Fedu - Jerome Powell, který poznamenal, že vysoká inflace se pravděpodobně zmírní. Pravděpodobně ale potrvá až do příštího roku. Jakmile začal mluvit, mohli jsme vidět posílení amerického dolaru. Powell se chystá proběhnout úbytek přes Q1 a poté zavolá na zvýšení sazeb.  

Co nás čeká aktuální obchodní týden? 

Začátek tohoto týdne může být takřka klidný. Změna nastane v půlce týdne. 

Jak jsem již zmínil, tak ve středu nás čeká zasedání BOC s rozhodnutím o úrokových sazbách. O den později, ve čtvrtek nám přinese brzy ráno důležitá data o změně úrokových sazeb Japonsko. 

To znamená, že v druhé polovině týdne očekáváme výrazně vyšší volatilitu na trhu. 

Zdroje:

Photo by Monstera from Pexels

https://www.forexlive.com/

https://www.investing.com/

Copyright © 2021 F.X.C.G. SE, Všechna práva vyhrazena. | Prohlášení o použití cookies| realizace Tomáš Fabián
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram