Vítejte u pravidelného shrnutí těch nejzajímavějších fundamentálních událostí, které ovlivnily naše obchodování v minulém týdnu.
Začátek týdne byl z pozice fundamentu poněkud slabý… To se ale koncem týdne změnilo, když trhy zasáhla zpráva o ruské invazi na Ukrajinu.
EUR
Poněkud klidné pondělí na evropské měně rozproudil až výstup prezidentky Evropské centrální banky (ECB) – Christine Lagardeové, která opět řešila témata spojená s inflací. Lagardeová vidí pravděpodobnost, že současné cenové tlaky odezní, než se stačí zabydlet…
Dodala, že se šance na ustálení inflace na našem cíli zvýšily. Neexistují však žádné signály, že by inflace byla ve střednědobém horizontu trvale a výrazně nad naším cílem, což by vyžadovalo měřitelné zpřísnění.
Inflace ovšem zůstane v blízké budoucnosti vysoká a rizika ohrožující ekonomický výhled vnímá ECB ve střednědobém horizontu jako takřka vyrovnaná.
Euro po výrazném nárůstu z předchozího týdne zůstalo méně volatilní. To se nezměnilo ani po vystoupení a dostalo se tak do mírné konsolidace.
USD
Druhá polovina týdne si pro americkou měnu nachystala pár zajímavých vystoupení členů amerického federálního výboru pro volný trh (FOMC), v zastoupení jednotlivých prezidentů Federálního rezervního systému v San Franciscu, Atlantě a Clevelandu.
Hlavním tématem v panelových diskusích byla opět inflace.
Zde máme několik prohlášení členů FOMC:
Prezidentka pobočky Sanfranciského Federálního rezervního systému Mary Dalyová v rozhovoru pro CNN sdělila, že je pro zvýšení sazeb v březnu, ale Fed nemůže být při zvyšování přehnaně agresivní.
Prezident Federální rezervní banky v Atlantě Raphael Bostic říká, že můžeme být na pokraji poklesu inflace a existují důkazy, které naznačují její pokles.
Prezidentka Fedu v Clevelandu Loretta Mester očekává, že inflace se zmírní na základě toho, že Fed podnikne „vhodná opatření“.
Z diskusí je patrné, že většina členů věří, že inflace bude lepší, a že Fed bude podnikat vhodná opatření, aby inflaci dostala pod kontrolu. Na pořadu bude možná zvyšování úrokových sazeb. Otázka tedy zní: co je to „vhodná akce“?
Závěrem týdne zveřejnil Fed zprávu o měnové politice, obsahující diskuse o provádění měnové politiky, hospodářského vývoje a vyhlídkách do budoucna.
Celou zprávu si můžete přečíst zde:
https://www.federalreserve.gov/monetarypolicy/mpr_default.htm
JPY
Pořádný růst však zažil v pátek japonský jen, který reagoval na tiskovou konferenci Bílého domu.
USA věří, že Putin se rozhodl napadnout Ukrajinu a oznámil tyto plány ruské armádě.
Po této zprávě následovaly na trzích velké pohyby a na forexovém trhu se všechny peníze hrnou do jenu, jako do klidného přístavu.
Představitelé obrany očekávají strašlivou a krvavou kampaň, která začne dvěma dny bombardování elektronické války, po které bude následovat invaze s možným cílem změnit režim. O této nové zprávě byla informována Severoatlantická rada.
Pokud se lidé bojí příchodu ekonomické katastrofy, prchají se svým kapitálem do bezpečných přístavů, kde mohou přečkat nesnáze bez velkých ztrát. Mimo klasický přístav v podobě drahých kovů (zlato), je vyspělá ekonomika s rozvinutými kapitálovými trhy a stabilním politickým zázemím nejlepší volbou. Z toho důvodu je japonský jen v dobách nejistoty vyhledávanou měnou.
Co nás čeká aktuální obchodní týden?
Příští týden bude na ekonomická data bohatší. V první polovině týdne přijdou data ohledně HDP z eurozóny a Indexu spotřebitelských cen (CPI) Spojeného království a Kanady.
Trhy budou ovšem bez dechu sledovat aktuální dění a vývoj na Ukrajině, protože se předpokládá, že Rusko může zaútočit každým okamžikem.
Je jistý předpoklad, že tradeři budou mít ve výhledu především měnové páry, které obsahují japonský jen a zlato.
Proto nás sleduje, abyste byli v obraze!
Zdroje: