Přinášíme vám pravidelný přehled těch nejdůležitějších ekonomických událostí, které ovlivnily náš trading ve druhém obchodním týdnu tohoto měsíce.
Už první polovina týdne nám nabídla řadu zajímavých dat ohledně úrokových sazeb, které přicházely z Austrálie a Kanady.
AUD
V úterý (7.12.2021) nechala RBA (Reserve Bank of Australia) úrokové sazby beze změny na 0.10 %. Představenstvo se na zasedání rozhodlo, že bude udržovat hotovostní sazbu na 10 bazických bodech a bude pokračovat v nákupu vládních cenných papírů v objemu 4 mld. týdně do poloviny února 2022. Spotřeba domácností prudce oživuje a je předpoklad, že se ekonomika vrátí na úroveň před Deltou v první polovině roku 2022. Je zde ovšem opodstatněná obava z nejistoty okolo nové varianty Omikronu.
CAD
O den později přišla nová data ohledně změn úrokových sazeb z Kanady, která je také nechala podle očekávání beze změny na 0,25 %. BOC (Bank of Canada) pokračuje v reinvesticích a udržuje své držby vládních dluhopisů. Ekonomika se nadále zotavuje z pandemie a ve třetím čtvrtletí vzrostla o 5,5 %, jak se očekávalo. To naznačuje, že ekonomika nabrala značnou dynamiku. Rada guvernérů ovšem soudí, že je potřeba ekonomiku i nadále značně podporovat. Tak jako všude jinde, Omikron vnesl novou nejistotu.
GBP
Koncem týdne jsme čekali na přicházející data, které se týkaly HDP ve Velké Británii, které vyšly o něco hůře, než v měsíci listopad (0,1 % aktuální, oproti 0,6 % předchozí).
Co nás čeká aktuální obchodní týden?
Tento týden očekáváme zvýšenou volatilitu na měnových párech obsahující USD, GBP, EUR a JPY. V první polovině týdne přijdou data z Velké Británie ohledně změny v nezaměstnanosti. Ostatní důležitá data na nás čekají v druhé polovině týdne, kde můžeme čekat rozhodnutí Fedu o úrokové sazbě a HDP, které přijde z Nového Zélandu. Ve čtvrtek zaměříme svoji pozornost na rozhodnutí o změně úrokových sazeb v EU. I konec týdne bude pravděpodobně volatilnější, protože nám svoje rozhodnutí o úrokových sazbách nabídne i Japonsko.
Zdroje:
Na fotce: Guvernér RBA, Philip Lowe