Je tu první únorové shrnutí těch nejzajímavějších ekonomických událostí, které se odehrály na přelomu měsíce.
Trhy se především v minulém týdnu zaměřily na vyhlášení úrokových sazeb v eurozóně a Velké Británie, které s sebou přinesly zvýšenou volatilitu.
EUR
První polovina týdne přinesla nová data ohledně změny HDP v eurozóně. Oproti horšímu výsledku mezičtvrtletního HDP (aktuálně: 0.3 %, předchozí: 2.2 %), přinesla roční změna HDP pozitivní nádech (aktuálně 4.6 %, předchozí: 3.9 %). Později vyšla data týkajících se Indexu nákupních manažerů (PMI), který měří úroveň aktivity nákupních manažerů ve výrobním sektoru (aktuálně: 58.7, předchozí: 58). Pozitivnější byla také snižující se změna nezaměstnanosti v eurozóně, která je o 0,1 % nižší než v lednu a drží tak snižující se trend.
Hlavní událostí týdne bylo vyhlášení změny úrokových sazeb v eurozóně. Evropská Centrální Banka (ECB) ponechala úrokové sazby beze změny, jak se očekávalo. ECB tak učinila už po několikáté v řadě a od roku 2016 zůstávají na nule. Očekává se, že sazby zůstanou na své současné hodnotě, dokud inflace nedosáhne 2 %.
Prezidentka ECB – Christine Lagardeová byla tentokrát na svém prohlášení více jestřábí a euro si tak připisovalo slušný nárůst. Vzbudila očekávání, že by se v březnu mohlo o měnové politice něco rozhodnout kvůli překvapením ohledně inflace. Také trochu ustoupila, když v roce 2022 nezvyšovala žádné sazby.
Úplné prohlášení najdete zde:
https://www.ecb.europa.eu/press/pr/date/2022/html/ecb.mp220203~90fbe94662.en.html
GBP
Podobně jako Euro, i britská libra má za sebou poněkud volatilnější týden.
Během celého týdne přicházely v celku pozitivní zprávy ohledně změny indexů nákupních manažerů (PMI), které lehce libru posilovaly.
Composite PMI: aktuálně: 54.2, předchozí: 53.6
Services PMI: aktuálně: 54.1, předchozí: 53.6
Construction PMI: aktuálně: 56.3, předchozí: 54.3.
Stejně jako na euru, volatilita na libře přišla ve čtvrtek, kde Bank of England zvýšila sazby o 25 bazických bodů z 0,25 % na 0,50 %. Tato skutečnost, že BOE už po druhé zvýšila své sazby, přispěla k velmi rychlému nárůstu na libře a nebylo ani potřeba, aby Bailey na své konferenci byl více jestřábí.
Guvernér BOE, Andrew Bailey na své tiskové konferenci prohlásil, že zvýšení sazeb je nutný krok k tomu, aby se inflace vrátila k cíli. Je třeba mít zvyšování sazeb v perspektivě. Britské sazby jsou podle historických standardů stále velmi nízké.
Úplné prohlášení najdete zde:
https://www.bankofengland.co.uk/monetary-policy-summary-and-minutes/2022/february-2022
AUD
Stejně jako Euro a Libra, má i australská měna za sebou celkem živý týden, který byl opět ve znamení úrokových sazeb. Reserve Bank of Australia (RBA) ponechala v úterý sazby beze změny na hodnotě 0,10 %, jak se také očekávalo. Cenu AUD ovšem krátkodobě vytlačila vzhůru zmínka o končícím QE (kvantitativní uvolňování) a předpokládaný nárust mezd. O den později, na své konferenci Philip Lowe prohlásil, že RBA nemusí držet krok s ostatními a je připravena být trpělivá. Zda sazby letos porostou se teprve uvidí.
Úplné prohlášení najdete zde:
https://www.rba.gov.au/publications/smp/2022/feb/
Co nás čeká aktuální obchodní týden?
Příští týden upřeme svoji pozornost především na přicházející data ohledně britského HDP a zveřejnění zprávy Fedu o měnové politice USA, která tak ve středu může zvýšit volatilitu na USD.
Zdroje:
Na obrázku: Christine Lagardeová – prezidentka Evropské centrální banky