Shrnutí nejzajímavějších ekonomických událostí z obchodního týdne 27. září–3. října 2021

Přinášíme vám další komentář k událostem, které ovlivnili náš trading na konci obchodního měsíce září. 

V průběhu minulého týdne jsme se mohli těšit především na mluvené výstupy lídrů centrálních bank, jako jsou, Christine Lagardeová (prezidentka Evropské centrální banky), Andrew Bailey (guvernér Bank of England) a Jerome Powell (předseda Federálního rezervního systému).

GBP

V pondělním vystoupením guvernéra BoE jsme se mohli dozvědět, že Andrew Bailey se dívá na různé síly, které v současné době působí na ekonomiku a co znamenají pro měnovou politiku. Jedním z nich jsou úzká místa v dodávkách, která ovlivňují dostupnost zboží a služeb. Bailey také uvedl, že míra oživení se v posledních měsících zpomalila a toto zpomalení stále pokračuje. Ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím 2019 byla podle nejnovějších údajů z července úroveň HDP nižší o 3,5 %.

Velkým tématem týdne je také začínající energetická krize ve Velké Británii. Globální nedostatek plynu ukázal nedostatky v přechodu na energii. Spojené království je vůči poptávce po zemním plynu zranitelnější než většina ostatních vyspělých ekonomik. Nedostatek zařízení na skladování zemního plynu ve Velké Británii, kde bylo v posledních letech umožněno zmenšovat kapacitu, zesílil rizika globálního nedostatku paliva a vyvolal obavy, že dodávky energie nevydrží.

Na základě těchto ekonomických výsledků a zpráv došlo k poklesu libry prakticky na všech měnových párech. Myslím si, že toto téma nás bude provázet ještě po nějaký čas a svoji pozornost na libru budeme mít i v následujících obchodních dnech. 

USD

Ve středečním projevu předseda Fedu zmínil, že omezení USA na straně nabídky je to, co ekonomiku skutečně brzdí. Odhady HDP ve 3. čtvrtletí se snížily, i když stále jsou na silných úrovních. 

Co nás čeká aktuální obchodní týden? 

Tento týden bude opět patřit k těm volatilnějším. Trhy se zaměří především na úterní a středeční rozhodnutí o změně úrokových sazeb v Austrálii a na Novém Zélandu. 

Zdroje:

https://www.wsj.com/

https://www.bankofengland.co.uk/

https://www.forbes.cz/

Zdroj obrázku: https://www.wsj.com/articles/global-gas-shortage-stings-u-k-showing-shortcomings-in-its-energy-transition-11633005732

Chceš si přečíst kompletní souhrn ekonomických událostí?

Vyzbroj se na cestu k vítězství

Tržní analýzy a výhledy

Každý týden ti na našem telegramovém kanálu pošleme fundamentální a technické shrnutí, upozornění na mimořádné situace i výhled na další týden.

Díky tomu líp pochopíš fundament a poznáš, jak nad forexem přemýšlíme. Navíc najdeš na jednom místě všechny důležité informace, které potřebuješ pro své obchody.
Více informací
cs_CZCzech
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram