Je tu nový obchodní týden a my vám přinášíme pravidelný souhrn událostí, které se staly klíčovými v obchodování minulého týdne.
Trhy tento týden opět zažily větší volatilitu. A to hned kvůli přicházejícím ekonomickým datům z Eurozóny, USA a Kanady.
CAD
Jako první jsme ve středu mohli vidět reakci kanadského dolaru na rozhodnutí Bank of Canada (BOC) o sazbě na říjen 2021. CAD silně posiloval, když přišly zprávy, že Bank of Canada předčasně ukončuje svůj program kvantitativního uvolňování (QE) a omezuje své nákupy na 0 USD měsíčně. Všeobecně se totiž očekávalo, že se zmenší na 1 miliardu USD/týden z 2 miliard USD/týden. Banka ukončuje kvantitativní uvolňování (QE) a přechází do fáze reinvestic, během níž bude nakupovat dluhopisy kanadské vlády výhradně za účelem nahrazení dluhopisů s maturitou.
JPY
O něco hůře si vedl japonský jen (JPY). Ve čtvrtek ráno přišly oznámení o změně úrokových sazeb v Japonsku, kde Bank of Japan ponechala své klíčové plány beze změny, jak se také očekávalo. Guvernér Bank of Japan, Haruhiko Kuroda na své tiskové konferenci řekl, že v případě potřeby dále uvolní měnovou politiku, a to bez váhání. Ze čtvrtletní zprávy BOJ je patrné že, Japonská ekonomika se pravděpodobně zotaví, až dopad pandemie odezní. Ekonomika ovšem dále zůstává ve vážném stavu, ale trendově se zvyšuje.
EUR
Tentýž den také vznesla rozhodnutí o úrokové sazbě ECB, které nechala beze změny tak, jak se opět očekávalo. Pro euro však měla daleko větší váhu tisková konference, na které se Christine Lagardeová zmínila, že ekonomika do konce roku přeskočí předpandemickou úroveň. TO mělo za následek mírné posilování Eura.
Co nás čeká aktuální obchodní týden?
Aktuální obchodní týden přinese opět data z centrálních bank, které vydají svá rozhodnutí o změně úrokových sazeb. V úterý nám tato data přinese Austrálie a ve středu USA. Proto očekáváme na tyto dny opět zvýšenou volatilitu na trhu.
Zdroje:
Na fotografii: Guvernér Bank of Japan, Haruhiko Kuroda
Zdroj fotografie: https://www.forexlive.com/