Přinášíme vám náš pravidelný pondělní komentář k ekonomickým událostem, které ovlivnily naše obchodování v minulém obchodním týdnu.
GBP
Začátek týdne (23.11.) přišly data ze spojeného království, které přinesly změny hodnot indexů PMI (Purchasing Managers' Index) za říjen 2021. Obecně se nejednalo o žádné zásadní nárůsty ani poklesy, oproti minulým hodnotám. Avšak byli do značné míry pozitivnější oproti očekáváním.
NZD
Hlavním tématem minulého týdne bylo rozhodnutí o změně úrokových sazeb na Novém Zélandu. Reserve Bank of New Zealand (RBNZ) podle očekávání zvýšila hotovostní sazbu o 25 bazických bodů na aktuální hodnotu 0,75 %. Výbor odsouhlasil, že i nadále je vhodné pokračovat ve snižování měnových stimulů, aby byla zachována cenová stabilita. Škála ekonomických ukazatelů dokazuje, že ekonomika Nového Zélandu dosahuje výkon nad svým potenciálem.
Guvernér RBNZ, Adrian Orr, na zasedání prohlásil, že zvýšení o 25 bazických bodů poskytuje více možností, avšak vzhledem k obrovskému dluhu musíme být opatrní.
V reakci na tyto zprávy začal NZD reagovat trochu jinak, než bychom čekali. V druhé polovině týdne docházelo k jeho oslabování… Může za to asi fakt, že RBNZ nebyla dostatečně jestřábí. Zvýšení sazby se čekalo a rétorika Orra byla spíše vyvážená, když zmínil ten obrovský dluh.
USD
Tentýž den (24.11.) přišly data z USA ohledně HDP. Mezičtvrtletní výsledek vyšel značně negativně z předchozích 6,7 % na 2,1 %.
CELOSVĚTOVĚ
V první polovině týdne se trhy chovaly do jisté míry normálně a ve svém standardu. To však nabourala zásadní zpráva o šíření nové mutace Covidu z Jižní Afriky, která je pro řadu odborníků hrozbou. Země jako Itálie, Německo a Japonsko zpřísnily kontroly na letištích a zakázali vstup cestujícím z Jižní Afriky.
Na tyto ,,šoky,, trhy reagovaly poměrně dost zmateně. Každopádně budeme sledovat, jak se situace bude vyvíjet a čekat, jakým trendem se trhy uberou.
Co nás čeká aktuální obchodní týden?
Mimo zmíněné sledování událostí ohledně nové šířící se mutace viru, upřeme v aktuálním obchodním týdnu svoji pozornost na středeční data přicházející z Eurozóny (CPI) a na NFP, které přijdou z USA.
Zdroje: