Přinášíme vám další pondělní shrnutí těch nejzajímavějších ekonomických událostí, které jsme sledovali během minulého obchodního týdne!
Eskalující vojenské napětí na hranicích Ukrajiny, kvůli kterému se uskutečnilo jednání lídrů Evropské unie. I toto bylo velmi výživné téma minulého týdne.
Čtěte dále, ať jste v obraze!
EUR
Začátek týdne probíhal pro evropskou měnu pozvolně. Ve svém pondělním vystoupení prezidentka Evropské centrální banky (ECB) – Christine Lagardeová zmínila, že inflace zůstane pravděpodobně v blízké budoucnosti vysoká a rizika ohrožující výhled inflace jsou nakloněna nahoru.
O den později přišla data z eurozóny ohledně HDP, která zůstala beze změny na hodnotě 4,6 %.
Dvě unie, společná vize
Nejsledovanější událost proběhla koncem týdne, kdy se ve čtvrtek a pátek sešli lídři Evropské a Africké unie na šestém summitu v Bruselu.
Zasedání se zúčastnili předseda Evropské rady – Charles Michel a předseda Africké unie – Macky Sall, kteří se shodli na společné vizi obnoveného partnerství. Cílem partnerství je prosazovat společné priority a sdílené hodnoty, jako je solidarita a udržitelný mír a hospodářský rozvoj.
Celé prohlášení si můžete přečíst zde:
https://www.consilium.europa.eu/media/54412/final_declaration-en.pdf
Ještě před summitem se ale lídři EU museli zúčastnit neformálního jednání, aby v návaznosti na posilování vojenské přítomnosti Ruska u hranic s Ukrajinou projednali nejnovější vývoj Rusko-Ukrajinské krize.
Charles Michel poznamenal, že neutuchající jednota Evropské unie i s partnery v rámci NATO je závazek k diplomacii. A stejně tak i bránit naše hodnoty.
Situace je i nadále sledována. Tento summit byla příležitost ukázat jednotu EU s cílem chránit mír a stabilitu.
Více informací naleznete zde:
USD
V celku pestrý týden na ekonomická data měl za sebou americký dolar. Začátkem týdne byla zveřejněna aktuální hodnota indexu PPI (Index cen výrobců), který je hlavním ukazatelem inflace spotřebitelských cen a tvoří většinu celkové inflace (aktuální 1,0 %, předchozí 0,4 %).
Později toho dne hovořil americký prezident Joe Biden o aktuální situaci na Ukrajině. Joe Biden vidí, že Ruský útok je stále velmi pravděpodobný. Dále zmínil, že USA a spojenci jsou připraveni na Rusko uvalit silné sankce v případě, pokud Rusko zaútočí.
Uprostřed týdne jsme se dočkali dat ohledně amerických maloobchodních tržeb, které byly pro americkou měnu býčího rázu (aktuální 3,8 %, předchozí -2,5 %).
Ve středu večer poté vyšel zápis ze zasedání amerického Federálního výboru pro volný trh (FOMC). Po jeho zveřejnění americký dolar zmírnil a zatím není nic, co by nasvědčovalo tomu, že americký Fed zvýší sazby o 50 bazických bodů.
Celý zápis naleznete zde:
https://www.federalreserve.gov/monetarypolicy/files/fomcminutes20220126.pdf
Celosvětově
Oči celého světa posledních 14 dní sledují eskalující napětí mezi Ruskem a Ukrajinou.
V tuto chvíli je opravdu těžké předpovědět, jakým směrem se situace ubírá, protože každým dnem média zveřejňují různé zprávy.
Z projevů amerického prezidenta Joe Bidena je jasné, že západ s pomocí spojenců bude tuto situaci pozorně sledovat a jsou připraveni situaci řešit. USA již dříve pohrozili Rusku sankcemi za kybernetické útoky.
Pokračující okamžik pro zlaté býky
V tuto chvíli je těžké rozeznat, zda-li za pohyby na zlatě může inflace nebo příběh Rusko-Ukrajina.
Na Ukrajině se kvůli geopolitickým obavám vždy draží zlato, ale Rusko má obrovské zlaté rezervy, a pokud bude sankcionováno, mohly by být prodány, aby podpořily rubl. Kolem konfliktu tedy existují dvoustranná rizika.
S přílivem, který se obrací proti ruské vojenské akci na Ukrajině, je stále jasnější, že nabídky v komoditách jsou méně o geopolitickém riziku a více o základní poptávce spolu s nejistotou ohledně politiky centrální banky.
Je ovšem patrné, že za posledních pár týdnů, co celý svět upřel zrak na Rusko-Ukrajinskou krizi, zlato plní svoji roli klidného přístavu a zažívá býčí období.
Co nás čeká aktuální obchodní týden?
Mimo to, že celý svět bude stále sledovat, jak se vyvíjí situace na Ukrajině, přinese následující obchodní týden i řadu zajímavých ekonomických událostí, které je zapotřebí sledovat.
Ve středu přijdou z Nového Zélandu důležitá data ohledně změny úrokových sazeb, a to s sebou přinese i adekvátní volatilitu na novozélandském dolaru. Druhá polovina týdne přinese řadu dat z USA, které se budou týkat amerického HDP.
Zdroje